"Strzałem w dziesiątkę" - uruchomienie Centrum Aktywności NGO's -
A A A

"Strzałem w dziesiątkę" - uruchomienie Centrum Aktywności NGO's

„Strzałem w dziesiątkę” - uruchomienie Centrum Aktywności NGO’s

 

 

Ponad 60 organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z powiatu wieruszowskiego, kępińskiego i wieluńskiego skorzystało z różnych form edukacyjnych i doradczych w ramach projektu AKTYWNIE, PROFESJONALNIE, SKUTECZNIE. Projekt realizowany jest od 1 września 2009r. przez Stowarzyszenie Integracyjne Klub Otwartych Serc w Wieruszowie w partnerstwie z Powiatem Wieruszowskim i pomału zbliża się ku końcowi. Osiągnięte w projekcie efekty przerosły oczekiwania realizatorów. Wzrosła aktywność organizacji, jej członkowie chętnie uczestniczą w szkoleniach, podejmują próby pozyskania środków w formie dotacji, porządkują swoją dokumentację założycielską, z bieżącej działalności i finansowo-księgową.

 

W projekcie każdy mógł wybrać coś dla siebie począwszy od kształcenia podczas kursokonferencji i warsztatów a na indywidualnym poradnictwie skończywszy. „Strzałem w dziesiątkę” okazało się uruchomienie z dniem 1 stycznia br. Centrum Aktywności, gdzie zapewniono organizacjom stały dostęp do informacji i merytorycznej pomocy. Organizacje chętnie korzystały z poradnictwa doświadczonych wolontariuszy i wykwalifikowanych doradców Centrum. Największym zainteresowaniem cieszyło się poradnictwo z zakresu możliwości pozyskania środków i sporządzania wniosków o dofinansowanie. Przy wsparciu doradców organizacje napisały i złożyły 20 projektów Z ocenionych już 12 projektów 8 otrzymało dofinansowanie. Pozostałe projekty są w trakcie oceny. Skuteczne aplikowanie o środki zachęciło kolejne organizacje do opracowania projektów. Kilka organizacji już umówiło się na konsultacje w sierpniu tak więc wolontariusze i doradcy na brak pracy narzekać nie będą.

 

Projekt kończy się 31 sierpnia br. ale zanim to nastąpi jego realizatorzy proponują jeszcze jedną formę edukacyjną, która przyczyni się do profesjonalizacji działań organizacji pozarządowych. Będą to spotkania animacyjne, których celem jest wypracowanie wzorcowego rocznego  programu współpracy z samorządami lokalnymi oraz propagowanie dobrych praktyk realizacji zadań w partnerstwie organizacji i samorządu. Dobra współpraca sektora pozarządowego z sektorem publicznym to dobra ścieżka w kierunku jeszcze lepszego zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców. Pierwszym krokiem do tej dobrej współpracy jest zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniach animacyjnych również przedstawicieli samorządów lokalnych.

 

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych